Bebeklerin yürümeye başlangıç vakti ortalama 12-18 ay aralığında gerçekleşmektedir. Birtakım bebekler dokuz ay üzere bir devirde yürürken kimi bebekler 18 aydan sonra yürümeye başlarlar. 18 ayına gelip hala yürümeyen bebekleri kesinlikle doktora götürmenizde yarar vardır. İşte birinci adımlarını atan bebeklerinize yardımcı olamk için yapmanız gerekenler…

BEBEKLER NE DEVIR YÜRÜMEYE BAŞLAR?

Bebeğin rahatlığını sağlayın

Bebeğinizi çok sıkı giydirmeyin. Rahat kıyafetlerle bebeğinizin rahatlığını sağlayın. Ayaklarını sıkan ayakkabılardan uzak durun. Bebeğinizin etrafında ona zarar verecek eşyaları kaldırın. Devireceği eşyalar var ise bu devir oluşabilecek kazaları engellemek ismine bir müddet etraftan kaldırmalıdır.

Bebeğinize destek olun

Bebeğiniz her daim sevgi ve ilgiye muhtaçtır. Tahminen ana ve peder adayları bebeklerinin gelişimini izlerken kendileri de çok sıkıntı anlar yaşayabilir gelgelelim bebeğinize vereceğiniz sevgi önünde bebeğiniz herşeyi başaracaktır. Hem siz hem bebeğiniz verilen emeğin önünde memnunluk duyacaktır. Bebeğiniz zorlandığı anlarda bebeğinize kızmayın bebeğinize destek olup onun yürüme ve gelişme fiillerine ek sağlayın.

Bebeğiniz birinci adımlarını attığında bırakın düşsün

Bebeğiniz her şeyden değerlidir. Ana peder olarak bebeğinizi gözünüzden sakınırsınız. Bazen o denli anlar olur ki her anınız tedrirginlikle ve acabalarla doludur. Bebeğiniz büyüyüp gelişirken ana ve pederin tavrı çok kıymetlidir. Bu durum bebeğin yürüyüşüne, yemek yiyişine, tüm hal ve hareketlerine yansımaktadır. Bebeğinizi ve kendinizi rahat bırakın. Bebeğinizin düşüp kalkarak herşeyi keşfetmesine müsaade verin. Bırakın karşılaştığı zorluklara kendi savaş etsin..

Bebeğinizin yürümesine yardımcı modüller alabilirsiniz

Bebeğiniz ayakta durmaya başladığında bir sorun olmadığı takdirde kesinlikle kısa devirde yürümeye başlayacaktır. Minik bebeğinize yürüteç üzere yardımcı modüller alıp bebeğinizi yürümeye teşvik edebilirsiniz. Yürüteç öğretici olmakla birlikte uzun hengam yürüteçte vakit geçirildiğinde bacaklarda hal değişikliği ve yürümeme üzere badireler yaratabilir.

Menşe : https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/bebekler-kac-aylikken-yurumeye-baslar-bebekler-genellikle-ne-zaman-yurumeye-baslar-1szcu/ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here