-3.8 C
New York
Perşembe, Kasım 14, 2019
Ana Sayfa Eğlence Yaşam Balık yağının faydaları neler? Balık yağı nelere iyi gelir?

Balık yağının faydaları neler? Balık yağı nelere iyi gelir?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen yağdır. Çoklukla ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru üzere yağlı balıklardan elde edilir. Fakat morina karaciğeri yağı üzere, bazen başka balıkların karaciğerlerinden üretilir. Omega 3, insan vücudu tarafından üretilmeyen ve bu yüzden kesinlikle dışarıdan alınması gereken yağ asitleridir ve yararları saymakla bitmez. Pekala, Balık yağının yararları nelerdir?

BALIK YAĞININ YARARLARI NELERDİR?

– Kilo vermeye yardımcı olur

Obezite, kalp illeti, tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere başka hastalıklarda riski kıymetli ölçüde artıran bir meseledir. Balık yağı takviyeleri, obez bireylerde vücut bileşimini ve kalp marazı risk faktörlerini güzelleştirebilir. Ayrıyeten, kimi araştırmalar balık yağı takviyelerinin diyet yahut egzersizle birlikte kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.


– Romatoid artrit ağrılarını hafifletir

Araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, romatoid artrit hastalarında ağrıyı azaltmaya, sabah tutukluğunu düzgünleştirmeye ve eklem hassasiyetini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

– İltihapları azaltabilir

İltihap, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla uğraş ve yaraları güzelleştirme yoludur. Gelgelelim, kronik iltihaplar obezite, diyabet, depresyon ve kalp illetleri üzere kimi önemli rahatsızlıklarla bağlantılıdır. İltihapların azalması bu hastalık semptomlarının da azalmasına yardımcı olabilir. Balık yağı, iltihap önleyici özellikleriyle, kronik iltihaplanmaya neden olan rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olabilir.

– Astım belirtileri ve alerji riskini azaltabilir

Astım günümüzde bebeklerde giderek daha sık görülmektedir. Birtakım araştırmalar balık yağının astım belirtilerini, münhasıran erken yaşlarda azaltabileceğini göstermiştir. Başkaca, gebe anaların balık yağı takviyesi kullanması bebeklerde alerji riskini azaltabileceği gösterilmiştir.

– Kemik sıhhatine yeterli gelir

Kalsiyum ve D vitamini kemik sıhhati için çok kıymetlidir, fakat kimi çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin de kemik sıhhatine yararı olabileceğini göstermektedir.

– Koroner kalp illeti riskini azaltabilir

Koroner kalp illeti, kalbin ana kan damarlarında meydana gelir. Destekleyici lakin kesin olmayan araştırmalar, EPA ve DHA Omega-3 yağ asitleri tüketiminin koroner kalp marazı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

– Umumî sağlıklı ömrü destekler

Kardiyovasküler sıhhati desteklemenin yanı sıra, omega-3 yağ asidi öbür sıhhat yerlerine da yardımcı olabilir. Bu sağlıklı yağlar metabolik sıhhati ve cildi desteklemeye yardımcı olur.

– Kimi zihinsel bozuklukların tedavisine yardımcı olabilir

Dimağınız yaklaşık% 60 yağdan oluşur ve bu yağın birden fazla omega-3 yağ asitleridir. Bu nedenle, omega-3’ler olağan dimağ fonksiyonu için gereklidir. Aslında, kimi çalışmalar belli başlı zihinsel bozukluğu olan şahısların düşük omega-3 kan seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmalar balık yağı takviyelerinin birtakım zihinsel marazların semptomlarının başlamasını önleyebileceğini yahut güzelleştirebileceğini öne sürmektedir. Örneğin, risk altındakilerde psikotik bozukluk mümkünlüğünü azaltabilir. Ayrıyeten, yüksek dozlu balık yağı takviyeleri, hem şizofreni hem de bipolar bozukluk semptomlarını azaltabilir.

Menşe : https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/balik-yaginin-faydalari-neler-balik-yagi-nelere-iyi-gelir-szcu8/ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kaçak elektriği önleyen panoyu söktüler

Dağıtım ortamında bulunan vilayetlerde kayıt dışı tüketimi yüzde 80’den yüzde 54’e indiren Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Nusaybin ...

Makyaj malzemesi sandığı yapıştırıcıyla gözlerini yapıştırdı

Hadise, merkez Osmangazi kazasında meydana geldi. Edinilen malumata nazaran, 3 yaşındaki Havvanur A., mektepten dönen ablasının çantasını ...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında

Akşener'in konuşmasından satır başları:Dün devletimizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın artta bırakılmasını ...

Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, örtülü meydanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak ...

Recent Comments