BBC’nin haberine nazaran, bilim kişileri, yerkürenin en zehirli mantarlarından biri kabul edilen ve aslen Japonya ve Kore’ye mahsus olduğu düşünülen zehirli ateş mercanının Avustralya’da birinci defa görüldüğünü belirtti.

Avustralya’nın James Cook Üniversitesinden (JCU) araştırmacılar, mantara Asya’nın çeşitli alanlarından sonra Avustralya’nın tropik iklime sahip Queensland eyaletinde rastlanmasının, çeşidin görüldüğü yerlerin “kayda kıymet şekilde” genişlediğini ortaya koyduğunu tabir etti.

Ateş mercanlarının yenilmesi halinde organ yetmezliğine ve dimağ hasarına yol açabileceği ikazında bulunan araştırmacılar, mantara dokunulmasının bile ateşe ve deri iltihabına neden olabileceğini söyledi.

Araştırma ekibinden Dr. Matt Barrett, araştırmacılar tarafından bilinen yüzlerce zehirli mantar arasından, toksinlerin deri yoluyla emilebildiği tek bitkinin bu mantar olduğunu belirtti.

Bu mantar çeşidinin Çin, Tayland ve Papua Yeni Gine’de de görüldüğüne dair malumatları olduğunu tabir eden Barrett, Avustralya’daki varlığından, Cairns kentinde mahallî bir tabiat fotoğrafçısı tarafından çekilen fotoğraf üzerine haberdar olduklarını lisana getirdi.

Mantar sporlarının binlerce yıl evvel rüzgar yoluyla taşınmış olabileceğini düşündüklerini aktaran Barrett, “Avustralya’nın tropik ortamlarında mantar avcılarımız yok, münasebetiyle şimdiye kadar tespit edilmemişti.” dedi.
Barrett, zehirli ateş mercanının, son altı ayda Avustralya’da tespit edilen evvelce bilinmeyen 20’den ziyade çeşit arasında olduğuna işaret etti.

Japonya ve Güney Kore’de, birtakım kimselerin klâsik tıpta kullanılan yenilebilir mantar zannettikleri zehirli ateş mercanının çayını tüketmesi sonucu ölümcül vakalara rastlanmıştı.

Kaynak Sözcü

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here