Bu haftaki Frankfurt araba fuarında PSA Grup’tan Volkswagen’e kadar birçok araba üreticisi önümüzdeki aylar içinde karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltacağını düşündükleri yeni model ve stratejileri sergileyecekler.

Ama arabacıların önünde aşılması güçlükle köstekler var. Yeni teknolojili araçları üretme maliyeti yüksek olduğu üzere, tüketicilerin bu araçları satın almak isteyecekleri de kesin değil. Üstelik bu değişiklik gelişmiş devletlerde araba pazarının daraldığı bir periyotta meydana geliyor.

Peugeot ve Citroen marka araçları üreten PSA Grup’un bir başkanı bu durumla ilgili “(Şu anki durumda) elimizde üretmesi 10,000 euro daha pahalıya mal olan araçlar, muayyen bir satış hacmi gerektiren filo umumisi emisyon maksatları ve bunları satın alıp almayacağı malûm olmayan bir müşteri kitlesi var” dedi ve “Patlamaya hazır güçlü bir bileşim için gereken tüm gereçler mevcut” diye ekledi.

AB düzenlemelerine nazaran arabaların şu anda kilometre başına ortalama 120.5 gram olan CO2 salınımı, gelecek yılın sonuna kadar araçların %95’i için 95 grama indirilmek zorunda. Fakat tüketiciler giderek daha çokça yakıt tüketen SUV tipi araçları satın aldığı için ortalama CO2 salınımı yükseliş eğilimde.

Araba üreticileri yukarıdaki seviyeleri yakalayabilirse 2007 ile 2021 arasında CO2 emisyonlarını %40 azaltmış olacaklar. Gelgelelim tekrar AB düzenlemelerine nazaran 2021 ile 2030 arasında emisyonların bunun üzerine %37.5 daha düşürmeleri gerekecek.

Emisyon kıymetlerindeki düşüş büyük ihtimalle kol için daha güçlükle bir periyoda denk gelemezdi. Yerkürenin en önemli tüm pazarları ivme kaybetmekte olduğu üzere İngiltere’nin sistemsiz halde AB’den ayrılması ihtimali ve ABD-Çin ticaret savaşı kolda külfet yaratıyor.

Volkswagen’in CEO’su Herbert Diess, giderek sıkılaşan emisyon düzenlemelerine ve yeşil teknolojilere kamuoyunun verdiği desteğin arttığına dikkat çekerek şirketinin en büyük elektrikli araç üreticisi olmak için yaptığı 80 milyar euroluk hamlenin ne kadar tarafında olduğunu gösterdiğini söyledi.

Diess, “Toyota ve elektrikli araç geliştirmede arkada kalan sair rakiplerimiz şu anda elektriğe yatırım yapıyorlar. Haklı olduğumuzu kanıtlıyorlar” dedi. Etraf dostu teknoloji geliştirmede geçmişte kalan Fiat Chrysler, elektrikli araçlarıyla emisyon pahalarını düşürebilmek ve ceza almamak için Tesla’ya yüzlerce milyon euro para ödüyor.

OTOMOTİVDE DÖNÜM NOKTASI

Yıllar boyunca imajlarını geliştirmek isteyen araba üreticileri fuar sahalarının merkezine elektrikli araçlar yerleştirdiler. Ama şu anda kârlarından kısarak yüksek ölçüde elektrikli araçlar üretmek ve satmak durumundalar.

Alman mühendislik şirketi FEV Consulting’e nazaran emisyon amacının tutması için 2021’e kadar elektrikli araçların %6 olan pazar hissesinin en az üç katına, hibrit araçların ise %5’lik pazar hisselerini 5 katına çıkarması gerekiyor.

Emisyon bedellerine uyamayan şirketlere gaye pahadan daha yüksek olan her gram için araç başına 95 euro ceza verilmesi şirketlerin yüzmilyonlarca euroyu bulabilecek cezalarla karşı zıdda kalabileceğini gösteriyor.

(REUTERS)

Kaynak Sözcü

Bu mevzu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here