‘Apple, Intel’in akıllı telefon modem çip teknolojisini 1 milyar dolara almaya hazırlanıyor’

0
25

Getty Images

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine nazaran teknoloji devi Apple, çip yerinde yerkürenin en düzgünleri arasında mahal alan Intel’den akıllı telefonlar için geliştirdiği modem çipi teknolojisini 1 milyar dolara almaya hazırlanıyor.

Gazeteye nazaran gelecek hafta sonuçlanması beklenen mutabakat kapsamında, Apple, Intel’den patent ve çalışanlarını yekunda 1 milyar dolara alarak kendi 5G teknolojisine sahip çiplerini üretmeye başlayabilecek.

Apple, uzun bir mühlet boyunca yasal sıkıntılar yaşadığı telekomünikasyon ekipman şirketi Qualcomm ile Nisan ayında sürpriz bir muahedeye vararak bu şirketin akıllı telefonlar için ürettiği modemleri modellerinde kullanacağını açıklamıştı.

Bu gelişmenin üzerine Intel, Nisan ayında 5G mobil modem teknolojisinden çekildiğini açıkladı.

Intel CEO’su Bob Swan, en büyük müşterilerinin Apple olduğunu, bu yüzden Apple’ı kaybetmelerinin akabinde bu teknolojide bir gelecek görmediklerini söyledi.

Intel, bu gelişmenin akabinde bu teknolojisini satacak bir şirket aramaya başlamıştı; bu açıdan Apple münâsib bir müşteri olarak ortaya çıktı.

Apple, haberde sav edildiği üzere Intel’den bu teknolojiyi satın alırsa 5G teknolojisine sahip akıllı telefonlarını üretmekte büyük bir avantaj edinmiş olacak.

Uzun bir devir boyunca Apple, Intel’in akıllı telefon modem teknolojisinin tek müşterisiydi; bütün öteki Android telefonlar bu teknolojide ya Qualcomm şirketini kullanıyor ya da kendi içlerinde üretim yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.