Merkez Meram kazasındaki Sarraflar Çarşısı’nda 7 yıldır kuyumculuk yapan Musa Göksu, teze nazaran, iş mekanında indirim çadırı kuracağını ve ucuz altın satacağını söyleyerek, Konya ve İstanbul’daki kimi altın toptancıları ile imalatçılarından altın istedi. 15 iş tarafından yaklaşık 30 kilo altın aldığı öne sürülen Göksu, geçtiğimiz 22 Temmuz’da biten indirim çadırını 3 gün daha uzattığını açıkladı. Göksu’ya altın veren kuyumculardan kimileri 24 Temmuz sabahı iş bölgesine geldiğinde dükkanın örtülü olduğunu gördü. Kuyumcular, Göksu’ya telefonla da ulaşılamayınca dolandırıldıkları teziyle Cumhuriyet Savcılığına başvurdu. Muhitteki güvenlik kameralarının kayıtlarını inceleyen kuyumcular, Göksu’nun 23 Temmuz günü saat 22.30 sıralarında, 2 valizle iş alanından çıktığını saptadı.

İSTANBUL’DA SEVGİLİSİYLE YAKALANDI

İş yanından ayrıldıktan sonra sevgilisi Özer Yıldırım (39) ile birlikte İstanbul’a giden ve Beşiktaş’ta sevgilisi ismine mesken kiralayan Musa Göksu, şikayetler üzerine çalışma başlatan polis ekiplerince pazar günü yakalanıp, Konya’ya getirildi. Konutta yapılan aramada, yanında götürdüğü 2 valizde 100 bin TL, 1000 Euro, 200’ün üzerinde saat, küpe ve kolye ile Özer Yıldırım’a ilişkin çantada tekrar kendisine ilişkin olduğu öne sürülen kolye ve küpe bulunduğu belirtildi. Sevgilisiyle birlikte çıkarıldığı mahkemece ‘nitelikli dolandırıcılık’ hatasından tutuklanan Musa Göksu hakkında, birinci günlerde 40 olan şikayetçi sayısının 70’e ulaştığı öğrenildi. 2 valizle iş mekanından ayrılırken, saçları uzun olan Göksu’nun İstanbul’da imaj değiştirip, saçlarını kestirdiği belirtildi. Soruşturma kapsamında iş mekanında yapılan aramada, altın ya da pahalı eşyaya rastlanılmadığı öğrenildi.

‘BOŞALTTIĞIM DÜKKAN KENDİ DÜKKANIM’

Dolandırıcılık savlarını kabul etmeyen ve 30 Temmuz Salı günü Konya’ya dönmeyi planladığını öne süren Musa Göksu’nun, sözünde, ”Benim indirim çadırı kuracağımı herkes biliyordu. İndirim çadırıyla ilgili reklamlar yaptım. Kampanya dahilinde ucuza da altın sattım. Ben kimseyi dolandırmadım. Valizdekiler, kendi malım, kimsenin malı değil. Ben daha evvel de esnaftan, müşterilerden altınlar aldım. Hepsinin de parasını ödedim. Son devirlerde piyasa çok borcum olduğu için dükkanımı kapatıp, İstanbul’a gittim. Tekrar geri dönüp, iş noktamı açacaktım. O denli 30 kilo, 50 kilo altını alıp, kaçmadım. Bana niçin iftira atıyorlar, anladım. Herkese parasını asker ya da geç ödeyen birisiyim” dediği öğrenildi.

Musa Göksu ve kız arkadaşı Özer Yıldırım çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

ELEMANI DA GÖZALTINA ALINDI

Hikayeyle ilgili çalışmalarını sürdüren Asayiş Bürosuna bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, daha evvel malumat sahibi olarak tabirine başvurulan iş noktası çalışanı Mehmet Ali Doğan’ın hareketlerinden şüphelendi. Doğan, daha evvel verdiği sözünde, “Sabah işe gelip, akşam konutuma gittim. Sabah uyandığımda bu türlü bir hadise olduğunu duydum. Bir şey bilmiyorum” dedi. İş tarafının olduğu ortamdaki güvenlik kameralarını inceleyen polis, Mehmet Ali Doğan’ın akşam iş alanından çıkmadığını tespit etti. Polis, bulduğu bir öteki kamera manzarasında ise Doğan’ın Göksu’nun valizini taşımaya yardım ettiğini saptadı. Mehmet Ali Doğan bunun üzerine gözaltına alındı.

BIRLIKTE GİDELİM DEMİŞ

Emniyete götürülen Doğan, Musa Göksu’nun altınları toplamasına yardım ettiğini itiraf etti. Doğan, “Korktuğum için birinci sözümde yalan söyledim. 5-6 yıldır orada çalışıyorum. Musa Göksu benden altınları toplamak için yardım istedi. Iddiam 10 kilo kadar altını bir arada topladık. Bana sıkılıp, bunaldığını gidip tekrar geri geleceğini söyledi. Benim de onunla birlikte gelmemi istedi ama ben gitmedim. O da bana ‘bir işte çalışma ben dönünce bakarız’ dedi. Sonra beni yol üzerinde bırakıp kendisi gitti. Altınları nereye koydu, ne yaptı bilmiyorum. Tüm bildiklerim bu kadar” dedi. Mehmet Ali Doğan, nitelikli dolandırıcılık, yardım ve yataklık kabahatlerinden çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. DHA

Kaynak Sözcü

Bu husus Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here