Atina idaresi, Ege Denizi’ndeki adalarında bulunan sığınmacı kamplarındaki ölçüsüz yoğunluk sebebiyle, bir müddet evvel sığınmacıların bir kısmını ana karaya tahliye etmeye başladı. Almanya da yaşanan bu gelişmeler önünde Yunanistan’a davette bulunarak, Türkiye’ye iade edilen sığınmacıların sayısının artırılmasını talep etti.

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer verdiği röportajda, “Yunan adalarındaki sığınmacı kayıt merkezlerinde yaşanan problemli durumun uygunlaştırılması için, sığınmacıların Türkiye’ye iadesinde acilen bir ilerleme kaydetmemiz gerektiğinin anlaşılması lazım” sözünü kullandı.

Geri Kabul Anlaşması’na vurgu

Almanya İçişleri Bakanlığı olgularına nazaran, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlüğe girdiği 2016 yılının Mart ayından bu yana AB’den Türkiye’ye bin 904 sığınmacı iade edilirken, AB Türkiye’den 24 bin 348 sığınmacı aldı.

Bunlardan 8 bin 896 kişi Almanya tarafından kabul edildi. Geri Kabul Anlaşması’nı kapsamlı bir biçimde pratiğin çok kıymetli olduğunu kaydeden Mayer, bu ittifakın yalnızca Yunanistan’a kaçak geçişleri azaltmak ismine değil, insan tacirlerinin faaliyetlerini durdurma ve sığınmacıların Ege Denizi’ndeki ölümcül tuzaklara yönlendirilmesini durdurmak ismine da vazgeçilemez olduğunu vurguladı.

Merkel ve Erdoğan görüştü

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın elindeki rakamlara nazaran 2015 yılının Mart ayı ile 2016 yılının Mart ayı arasındaki bir yıllık devirde bin 163 sığınmacı Ege Denizi’ni geçmeye çalışırken boğularak hayatını kaybetti. 2017 ve 2018’i kapsayan iki yıllık periyotta ise bu sayı 233 olarak tespit edildi.

Kaynak Sözcü

Bu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here