Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, akut inmeli hastalara verilecek sıhhat hizmetlerine ait yönergeye nazaran, bu illete müdahale edecek doktorları Bakanlığın yetkilendireceğini bildirdi.

Bakan Koca, Twitter hesabından, akut inmeli hastalara verilecek sıhhat hizmetleri hakkında yönergenin yayımlandığını duyurdu.

Vatandaşlara sıhhat hizmet sunumunda çok kıymetli bir düzenlemeyi daha hayata geçirdiklerini söz eden Koca, yönergenin, inme vakalarına en süratli ve en aktif müdahale edebilmek üzere uyumun sağlanması, inme ünitelerinin Bakanlık tescili ve doktorların yetkilendirilmesi üzere düzenlemeleri içerdiğini belirtti.

Kalp illetleri ve kanserden sonra yerküre umumunda en sık üçüncü mevt sebebi inmenin, birebir devranda erişkin yaş kümesinde en kıymetli engellilik aslı olduğuna işaret eden Koca, Türkiye’de inme sıklığının erişkin nüfusta binde 1-2 kişi seviyesinde bulunduğunu ve yılda ortalama 50 ila 100 bin yeni inme vakası yaşandığını kaydetti.

Dimağ ana damarlarının kan pıhtısı ve ani tıkanmasıyla ortaya çıkan akut inmede tedavi muvaffakiyetinin, dimağ hücreleri külliyen ölmeden damar açıcı yollara başlanabilmesine bağlı olduğunu bildiren Koca, bu hassas sürecin yönetilmesinin ve hastaların en kısa vakitte damar açıcı tedaviye ulaştırılmasının, kapsamlı bir tertibi ve uyumu gerektirdiğini vurguladı.

“İNMEYE BAĞLI VEFAT VE SAKATLIKLARI AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bakan Koca, akut inmeli hastalara verilecek sıhhat hizmetleri hakkındaki yönergeyle, Türkiye’de inme illetine bağlı vefat ve sakatlıkları değerli ölçüde azaltmayı ve hastalık sonrası hayat kalitesinin yüksek seviyede tutulabilmesini hedeflediklerini tabir etti.

Buna nazaran, nöroloji kliniği, bilgisayarlı tomografi, ağır bakım yatağı üzere asıllara sahip kamu, üniversite ve hususî hastanelerde inme ünitelerinin yapılandırılarak tescil süreci başlatılacağını belirten Koca, şunları kaydetti:

“Bilimsel yarkurul tarafından izlenecek merkezlerden ülkünün altında klinik sonuçları olanlar murakabe altına alınacak. Akut inmeye müdahale edecek doktorlar, Bakanlığımız tarafından yetkilendirilecek ve insan aslının geliştirilmesi için eğitim faaliyetleri mecburî olacak. Yönergeyle ayrıyeten hastaların süratle münasebetli merkezlere sevk edilmesi için kararlar ve algoritmalar belirlendi ve vilayet sıhhat müdüriyetleri bünyesinde uyum encümenleri kurulması mecburiliği da getirildi. Türkiye’de birinci kere yapılan bu düzenlemenin iyi olmasını diliyorum.”

AA

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here