Cumhuriyetçi Senatör Graham, ABD Yöneticisi Trump’ın isteğiyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, “Eğer S-400 radar sistemini aktive etmezseniz CAATSA yaptırımlarını uygulamayacağız” dediği öğrenildi.

Graham başkaca, “Eğer sistemi etkin hale getirmezlerse bağımsız ticaret mutabakatı müzakerelerine başlayabiliriz. Şayet sistem canlı hale getirirlerse yaptırımları uygulamaktan diğer deva kalmaz. Yasa açık” sözlerini kullandı.

CAATSA YASASI NEDİR?

Trump’ın, Kongre’nin ağırlığıyla 2017’de imzaladığı yasa, esas olarak Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale teşebbüsü, Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşı Obama devrinde getirilen yaptırımların garanti altına alınması maksadını taşıyor.

2 Ağustos 2017’de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD'nin ulusal güvenliğine “tehdit” olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve Kuzey Kore'ye karşı yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231'inci hususuna nazaran Rusya ile savunma ve istihbarat ortamlarında çalışan insanlara karşı da yaptırım getirilebiliyor. Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için yahut onun ismine çalışan bireylerle bilerek ‘”önemli işlem” yapan gerçek ve hukuksal insanlar için de tasdikli olabiliyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini alması, “önemli işlem” kategorisinde bedellendiriliyor ve yaptırım öngörülüyor.

YAPTIRIM SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Türkiye'nin S-400'leri teslim almasıyla başlayan süreçte öncelikle ABD Ulusal Güvenlik Kurulunun (NSC) Türkiye'nin Rus savunma ya da istihbarat kesimiyle “önemli düzeyde” bir alışveriş yapıp yapmadığını belirlemesi gerekiyor. 

Ulusal Güvenlik Kurulunun makul seviyede alışveriş olduğunu teyit etmesi durumunda ABD Kaynak Bakanlığı, mümkün yaptırım seçeneklerini ve tesirlerini kıymetlendirerek hangi yaptırımların uygulanması gerektiği konusunda Başkan’a tavsiyede bulunacak.

Bu tavsiyenin akabinde Trump’ın bir başkanlık kararnamesi hazırlayarak seçtiği yaptırımları ilan etmesi beklenecek. Trump’ın bu cins bir başkanlık kararnamesine imza atması durumunda laf konusu yaptırımlar anında yürürlüğe girecek.

CAATSA’da, Başkan'ın kararnameyi ne vakit imzalayacağına ait bir hususun bulunmaması, Başkan’a yaptırımları istediği hengam yürürlüğe sokma imkanı sunuyor.

Tam da bu noktada Trump’ın, CAATSA yaptırımları Türkiye’ye olduğu üzere uygulansın diyen Kongre’yi ikna etmesi gerekiyor.

Kaynak http://www.patronlardunyasi.com/haber/ABD-den-Turkiye-ye-yaptirim-teklifi/223202

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here