Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini almasının akabinde ABD’den mümkün yaptırımlar konusunda iki münferit açıklama geldi. Lider Trump’ın Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı içtimaya katılan Lindsey Graham, Türkiye’ye Trump’ın talimatıyla “ABD yaptırımlarına gaye olmamak için S-400’leri aktive etmeyin”iletisi verdiğini söyledi.

ABD basınında Türkiye’ye S-400 alımı sebebiyle uygulanması mümkün yaptırımlara ait yeni bir haber mekan aldı. Geçen Salı günü Beyaz Saray’daki “Türkiye Yaptırımları” toplantısına katılan 45 Cumhuriyetçi senatörden biri olan Lindsey Graham Yönetici Trump’ın kendisinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aramasını ve ABD yaptırımlarına amaç olmamak için S-400’leri aktive etmemeleri davetinde bulunmasını istediğini söyledi.

Defense One isimli internet sitesinin haberine nazaran, Senatör Lindsay Graham Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak Türkiye’den S-400’leri aktive etmemesini istedi. Graham, “Ben, ‘S-400’leri aktive etmezseniz yaptırımlar uygulanmak zorunda değil’ diyenler grubundayım. Türkiye’yi sistemi aktive etmemesi konusunda ikna etmeyi umuyorum” halinde konuştu. Graham, “Sistem aktive edilirse o devir diğer seçenek kalmıyor. Yaptırım yasası net” dedi.

Senatör Graham S-400 sisteminin aktive edilmesi halinde “ABD'nin NATO müttefiki Türkiye ile bağlarının çok karanlık bir yola gireceği” uyarısında da bulundu.

Beyaz Saray’dansa hususla ilgili bir açıklama ya da icmal gelmedi.

KONGRE'DE TÜRKİYE KONUSUNDA FARKLI GÖRÜŞLER VAR

Milletlerarası haber ajanslarına Kongre menşelerinin verdiği haberlere nazaran, Kongre üyeleri Türkiye'nin S-400 alımından rahatsız fakat Lider Trump'ın ya da Kongre'nin bundan sonraki aşamada ne yapması gerektiği konusunda kararsız. Reuters'ın haberine nazaran, Kongre'deki temkinli hava yaptırım konusunun şimdilik 2. plana atıldığını gösteriyor.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Kongre üyeleri ABD'nin Türkiye'ye güçlü bir karşılık vermesi gerektiği konusunda hemfikir lakin Trump'a yakın Cumhuriyetçi isimler daha temkinli ilerlenmesi gerektiğini söz ediyor.

“9 EYLÜL'E KADAR KONGRE'DEN BİR ADIM BEKLENMİYOR”

Kongre menşeleri, Kongre üyelerinin tatilden döneceği 9 Eylül'e kadar Türkiye'ye mümkün yaptırımlar konusunda Kongre'den bir adım beklemediklerini tabir ediyor.

Beyaz Saray'da Yönetici Trump'ın geçtiğimiz Salı günü 45 Cumhuriyetçi Senatörle yaptığı “Türkiye yaptırımları” içtimasına katılan Senato Dış Alakalar Komisyonu'nun Cumhuriyetçi Lideri Jim Risch “Uzun müddet Türkiye'nin S-400'lere sahip olmasının kabul edilemez olduğunu söyledim. Şu anda o noktadayım. Evet bunun sonucu ne olur? Önümüze bakalım ve nasıl olacak görelim” dedi.

Reuters haber ajansına konuşan birtakım Kongre üyeleri de Türkiye ile bağlantıların bozulmaması gerektiği bildirisini verdi. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu'nun kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Mac Thornberry “Türkiye değerli bir NATO müttefiki. Bir ileti vermek istiyorsunuz lakin onları sonsuza dek uzaklaştırmak da istemezsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Demokrat Kongre üyeleriyse Yönetici Trump'ın iki yıl evvel Kongre'nin her iki kanadından Trump'ın veto edemeyeceği bir çoğunlukla geçen CAATSA'ya değer göstermesi davetinde bulunuyor.

Demokrat Senatör Jeanne Shaheen “Yönetim CAATSA konusunda harekete geçmeyerek rahatsız edici bir emsal yaratmamak için gücünü göstermeli”halinde konuştu. 

“NATO MÜTTEFİKİNE YAPTIRIM ÖNEMLI BİR ADIM”

Türkiye’ye S-400 alımı sebebiyle mümkün yaptırımlar, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus'un bakanlıkta düzenlediği olağan basın brifinginde gündeme geldi. Sözcü, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programında çıkarma sürecini başlatmasına atıfta bulunarak “Şimdiye kadar atılan adımlar değerli. NATO müttefikine yaptırım uygulamak önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına nazaran, ABD Dışişleri sözcüsü kısa ismiyle CAATSA olarak bilinen Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası kapsamında yaptırımların uygulanması için makul bir takvim öngörülmediğine dikkat çekerek, “Türklerle bu mevzuyu görüşmeye ve kaygımızı lisana getirmeye devam ediyoruz. Bugün yaptırım konusunda açıklayacağız yeni bir şey yok”dedi. 

ABD’li sözcü, Yönetici Trump’ın CAATSA kapsamında sınırlı bir vakit diliminde karara varmak zorunda olmadığını vurguladı. Ortagus, “Türkiye NATO müttefiki. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak diplomasiyi ve münasebetleri himayeye çalışıyoruz. Türkiye bugüne kadar Suriye’de IŞİD’le savaşta çok uğraş sarf etti. NATO müttefikine yaptırım uygulamak önemli bir adım. Bakan ve Yönetici bu hususta bir karara varmaya hazır olduğunda açıklarız” sözlerini kullandı.

“SURİYE'DE INANÇLI KESIM GÜÇLÜ BİR KONU”

Dışişleri Bakanlığı’ndaki basın brifinginde ABD ve Türkiye arasında Suriye’de inançlı kesim oluşturulmasına yönelik devam eden görüşmeler de gündeme geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye şahsi temsilcisi James Jeffrey’nin Ankara temaslarının akabinde Türkiye’den Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon yapılmasının mümkün olduğu sesleri yükselmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus, “Kolay bir mevzu değil, temsilci James Jeffrey’nin belgesindeki en güçlü bahislerden bir tanesi. Türkiye’nin yasal korkularını giderip, mahallî ortaklarımızı da koruyacak biçimde tahlil bulmak istiyoruz. Görüşmeler devam edecek. Çok hassas bir husus. Kesimde ABD erleri var. Türkiye ile bu mevzuda çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak http://www.patronlardunyasi.com/haber/ABD-den-iki-farkli-yaptirim-aciklamasi-Turkiye-den-ne-istediler/223206

Yorumunu buraya yazabilirsiniz!

Please enter your comment!
Please enter your name here