1.9 C
New York
Cumartesi, Kasım 16, 2019
Ana Sayfa Ekonomi Haber ABD'den Çinli petrol şirketine 'İran' yaptırımı

ABD’den Çinli petrol şirketine ‘İran’ yaptırımı

 

ABD Kaynak Bakanlığı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi (OFAC), yaptırım uygulanan Çinli petrol şirketi Zhuhai Zhenrong ve başkanlarının isimlerini yayımladı.

Laf konusu şirket ve başkanlara uygulanan yaptırım kararına münasebet olarak, “İran’dan ham petrol almaya devam etmeleri” gösterilen açıklamada, münhasıran Çinli Zhuhai Zhenrong ve Üst Başkanı (CEO) Youmin Li’nin ABD denetimindeki döviz, bankacılık yahut emlak süreçlerinden men edildiği kaydedildi.

ABD, İran ile ticarete devam edenlere yaptırım uyguladı

1994’te kurulan Zhuhai Zhenrong petrol şirketinin, İran ile güçlü bir bağlantıya sahip olduğu ve İran ham petrolünün Çin’e ithal edilmesini sağlayan en büyük şirketlerden olduğu biliniyor.

ABD, Mayıs 2015’te imzalanan nükleer ittifaktan 8 Mayıs 2018’de çekildiğini açıklamış ve İran’ın petrol ihracatını amaç alan yaptırımları tatbike koymuştu.

Sonrasında, İran ile petrol ticareti yapan tüm memleketlerin ticaretlerini belirli bir vakitte durdurmasını isteyen ABD idaresi, ticarete devam eden memleket ve şirketlere yaptırım pratiğe başlamıştı.

Çin geçen ay büyük ölçüde İran’dan ham petrol ithal etti

Çin ise birinci etapta bu yaptırımlara karşı gelerek, mahsusen petrol ticaretine devam edeceğini açıklamış ama daha sonra Washington’dan gelebilecek yaptırımlar sebebiyle İran’dan petrol alımını kademeli olarak azaltmıştı.

Buna karşın İran’dan petrol ithalatını külliyen kesmeyen Çin, ABD’nin yaptırım açıklamasından bu yana birinci defa geçen ay büyük ölçüde İran’dan ham petrol ithal etmişti.

ABD’nin şu an için Çinli şirketlere uygulayacağı yaptırımlarda ne kadar ileri gideceği belirsizliğini koruyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ekonomi/abdden-cinli-petrol-sirketine-iran-yaptirimi-6004194

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kaçak elektriği önleyen panoyu söktüler

Dağıtım ortamında bulunan vilayetlerde kayıt dışı tüketimi yüzde 80’den yüzde 54’e indiren Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Nusaybin ...

Makyaj malzemesi sandığı yapıştırıcıyla gözlerini yapıştırdı

Hadise, merkez Osmangazi kazasında meydana geldi. Edinilen malumata nazaran, 3 yaşındaki Havvanur A., mektepten dönen ablasının çantasını ...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında

Akşener'in konuşmasından satır başları:Dün devletimizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın artta bırakılmasını ...

Sağlık Bakanı açıkladı: Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, örtülü meydanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak ...

Recent Comments