ABD Kaynak Bakanlığı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi (OFAC), yaptırım uygulanan Çinli petrol şirketi Zhuhai Zhenrong ve başkanlarının isimlerini yayımladı.

Laf konusu şirket ve başkanlara uygulanan yaptırım kararına münasebet olarak, “İran’dan ham petrol almaya devam etmeleri” gösterilen açıklamada, münhasıran Çinli Zhuhai Zhenrong ve Üst Başkanı (CEO) Youmin Li’nin ABD denetimindeki döviz, bankacılık yahut emlak süreçlerinden men edildiği kaydedildi.

ABD, İran ile ticarete devam edenlere yaptırım uyguladı

1994’te kurulan Zhuhai Zhenrong petrol şirketinin, İran ile güçlü bir bağlantıya sahip olduğu ve İran ham petrolünün Çin’e ithal edilmesini sağlayan en büyük şirketlerden olduğu biliniyor.

ABD, Mayıs 2015’te imzalanan nükleer ittifaktan 8 Mayıs 2018’de çekildiğini açıklamış ve İran’ın petrol ihracatını amaç alan yaptırımları tatbike koymuştu.

Sonrasında, İran ile petrol ticareti yapan tüm memleketlerin ticaretlerini belirli bir vakitte durdurmasını isteyen ABD idaresi, ticarete devam eden memleket ve şirketlere yaptırım pratiğe başlamıştı.

Çin geçen ay büyük ölçüde İran’dan ham petrol ithal etti

Çin ise birinci etapta bu yaptırımlara karşı gelerek, mahsusen petrol ticaretine devam edeceğini açıklamış ama daha sonra Washington’dan gelebilecek yaptırımlar sebebiyle İran’dan petrol alımını kademeli olarak azaltmıştı.

Buna karşın İran’dan petrol ithalatını külliyen kesmeyen Çin, ABD’nin yaptırım açıklamasından bu yana birinci defa geçen ay büyük ölçüde İran’dan ham petrol ithal etmişti.

ABD’nin şu an için Çinli şirketlere uygulayacağı yaptırımlarda ne kadar ileri gideceği belirsizliğini koruyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ekonomi/abdden-cinli-petrol-sirketine-iran-yaptirimi-6004194

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here