Yapı Kredi, 75. yaşına girdiği eylül ayında tevellüt gününü Halil Altındere’nin “Abrakadabra” standı ile taçlandırdı. Küratörlüğünü dünyaca ünlü bağımsız küratör ve eleştirmen Hou Hanru’nun üstlendiği Halil Altındere’nin “Abrakadabra” standı 3 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Umumi Yöneticisi Tülay Güngen, standın açılışında yaptığı konuşmada, “Bundan 75 yıl evvel Yapı Kredi’yi kuran Kazım Taşkent iktisada katma paha yaratma gayretine en başından itibaren kültür ve sanat hamiliğini de eklemişti. Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ kelamını prensip edinen Taşkent, bir kültür-sanat hamlesi başlattı. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bankamızın sanatı destekleme ve kültür belleği oluşturma konusunda üstlendiği misyonun ve gösterdiği kesintisiz eforun eseridir” dedi.

ALTINDERE’NİN SİHİRLİ YERKÜRESI

Halil Altındere ise stant ile ilgili olarak, “Abrakadabra, yaratıcılık ve absürdün bir arada bulunduğu sokak ve tanınan kültürden öğeler taşıyor. Gündelik hayatın içinden bir nesne, olağan bir durum ya da bizim için sıradanlaşmış olan rastgele bir hadise aslında nispeten değişik olabilir. İşte bu stantta kimi sıradan nesnelere, durumlara küçük müdahalelerde bulundum ve abrakadabra! Bu sıradan nesneler artık sıradışı” açıklamasını yaptı.

Yapı Kredi Yayınları Hou Hanru, Maria Lind ve HG Masters üzere dünyaca ünlü küratör ve muharrirlerin bu stant için hususî olarak kaleme aldığı metinlerini içeren bir stant kitabı yayımlayacak. Abrakadabra standı boyunca başkaca ünlü sihirbaz Kubilay “QB” Tunçer, çeşitli tarihlerde yetişkinlere ve evlatlara hususî olarak stant salonunda sihir – sanat münasebetini sorgulayan performanslar ve söyleşiler gerçekleştirecek.

Halil Altındere ve Tülay Güngen

Kaynak Sözcü

Bu bahis Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here