Bazen geçim zorluğu ve hayat koşullarından bazen da çeşitli sair sebeplerden ötürü vatandaşlar birden ziyade iş noktasında çalışmak durumunda kalabiliyorlar. Her ne kadar yorucu ve yıpratıcı görünse de devletimizde birçok kişi bu halde çalıştığı için nispeten yaygın bir durum. İki farklı konumda çalışma laf konusu olduğun da ise akıllara bu vatandaşların sigortalılık halleri geliyor. Ek iş dışında farklı olarak vatandaşlar iki iki iş mekanından de sigortalı olmak isteyebilir. İşte binlerce kişinin merak ettiği mevzulardan biri de tıpkı anda iki sigortalı işte çalışmanın mümkün olup olmayacağı. 2 mekandan sigortalı olunur mu? Bu durum için hangi kaidelerin sağlanması gerekmektedir? İşte merak edilen tüm bu soruların karşılıkları için hazırladığımız haberin ayrıntıları…

ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIK DURUMU

5510 sayılı Çevre Sigortalar ve Umumî Sıhhat Sigortası Kanunu’nun 92. hususuna nazaran çalışanların sigortalılık durumları net bir biçimde tabir edilmiştir. Kanun unsuru derki;

“Kısa ve uzun vadeli sigorta kapsamındaki kimselerin sigortalı ve umum sıhhat sigortalısı olması, umumî sıhhat sigortası kapsamındaki bireylerin ise umumî sıhhat sigortalısı olması mecburidir. Bu Kanunda bölge alan sigorta hak ve yükümlülüklerini ortadan kaldırmak, azaltmak, vazgeçmek yahut diğerine devretmek için mukavelelere konulan kararlar geçersizdir. Tıpkı anda iki farklı işten sigortalı olabilmek için istenen kimi koşulların sağlanması gerekiyor.”

5510 Sayılı Kanun kısaca sigortalı sayılanlar, kısmen sigortalı sayılanlar ve kısa ve uzun vadeli sigortalı sayılanların yani her ne biçimde çalışırsanız çalışın sigortalı olmak zorunda olunduğunu belirtmektedir.

2 NOKTADAN SİGORTALI OLUNUR MU?

Tek bir iş alanında her ne halde çalışırsa çalışsın personelin sigortalı olmak zorunda olduğunu öğrendik. Evet, 2. iş yanı için durum nedir? Vatandaşların 2. bir işte çalışmasına mahzur bir durum yoktur. Asıl işindeki yasal azami çalışma vadesini ( yasal azami çalışma vadesi haftada 45 saattir) doldurmaması durumunda sair bir iş konumunda çalışabilir. Aksi durumda asıl işi ile öteki işinde çalıştığı yekun mühlet yasal azami çalışma vadesini aşacak ve çalışanın sıhhati ile güvenliği tehlikeye girecektir.

Tıpkı devirde kişinin asıl işindeki iş kontratında gayrı bir işte çalışma yasağının olmaması yahut patron çalışanın sair bir işte çalışmasına müsaade vermiş olması gerekmektedir. Isminize iki alandan prim yatmasında Toplumsal Güvenlik Kurumu açısından sakınca yok. Yasal olarak 2. işte çalışmanın ya da iki taraftan prim yatmasının sakıncası yok fakat patronun müsaadesi gerekir.

Kaynak Sözcü

Bu mevzu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here