39 sene evvel 12 Eylül 1980 gününde yaşanan darbenin yıl dönümü. Türkiye’yi en çok yıpratan hadiselerin birinci sıralarında bölge alan darbelerden biri olan 12 Eylül darbesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi. Anayasa tatbikten kaldırıldı. İşte acı dolu 12 Eylül 1980 darbesinin detayları…

12 EYLÜL DARBESİNDE NELER OLDU?

12 Eylül Darbesi sonrasında Kenan Cihan ve kuvvet kumandanlarından oluşan Ulusal Güvenlik Kurulu 1983 umumi seçimlerine kadar Türkiye’ye ait tüm kritik kararları aldı. 1980 ihtilali ile Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu hükümet hizmetten alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi. Anayasa pratikten kaldırıldı.

Siyasi partiler kapatıldı, parti başkanları gözetim altında tutuldu, yargılandı. Türk siyasetinin yine tasarlandığı ve yaklaşık dokuz yıl süren askeri nizamda, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 517 şahsa idam cezası verildi. 171 kişinin azaptan öldüğü belgelendi. 937 sinema sakıncalı bulunduğu için yasaklandı. Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı. Sıkıyönetim komutanlığı operasyonlarda ele geçirilen silahlar hakkında açıklama yaptı.


“POLİSLER BİZİ ALMAYA GELDİĞİNDE ŞAKA SANDIK”

12 Eylül darbesi mağdurlarından bir tanesi de sanatçı Müjdat Gezen’di. Gezen o günlerde yaşadıklarını şöyle anlattı; “Ben çakıl gazinosunda komedyenlik yapıyordum Perihan Kutman ile program bitti ve birden kapıya 4 tane sivil arkadaş geldi. `Müjdat beyefendi emniyete kadar gitmemiz gerekiyor´ dediler. Ben şaka zannettim evvel, sonra cebinden kağıdı çıkardı ve benim yazdığım ve Savaş Dinçer´in de çizdiği`Çizgilerle Nazım Hikmet´ kitabı hakkında gözaltı kararı olduğunu söylediler. Sonra tamam dedik, bindik gittik lakin gidiş o gidiş. Sonra duruşma var dediler 21, 22 gün sonra çıktık. Ben o periyot ekmeğimden oldum, çalıştığım bölgeden oldum, param kesildi. Radyoda program vardı kesildi. Senin ne hakkın var benim ekmeğimle oynuyorsun.  Ne yapmışım ben, kitap yazmışım. Neymiş Kenan Evren´in sevmediği bir adam olan Nazım Hikmet´in hayatı ile ilgili kitap yazmışım. Ben de seni sevmiyorum artık ne olacak. O yüzden bunlar, cumhuriyetleri, devletleri, halkları geri götüren hareketlerdir, bunlardan kaçınmak lazım. Barış içinde sevgi ile yaşamak gibisi yok. O yüzden bence 12 Eylül´ün de anılacak konumu yoktur”

“BU TIP HAREKETLERİN SÜREKLI ZARARI OLMUŞTUR”

Kaynak Sözcü

Bu Haber Hakkında Susma, Sende düşünceni Okuyucularımız ile Paylaş… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here